המטבח הוא חלק מרכזי בכל בית, או ליתר דיוק, המרכזי מבין כולם. אין מדובר על עוד סתם חלל בו מכינים אוכל לבני הבית, אלא על חלל בעל ערך מוסף, כל עוד מתכננים אותו בצורה פרקטית.

כיום כל מי שרוצה לעצב מטבח לדירתו, שם דגש לא רק על העיצוב אלא גם על הפונקציונליות. כל מטבח באשר הוא חייב לענות על הצרכים של בני הבית ולכן רגע לפני שמתככנים מטבח חשוב לשאול שאלות כמו – מי מתגורר בבית? האם זוהי משפחה עם ילדים? האם זוהי דירת רווקים או כזו בה גרים בני זוג ללא ילדים? לכל משפחה ומשפחה צרכים פרטניים משלה ולכן אין המלצה גורפת בכל הקשור לעיצוב מטבחים, כאשר נשאלת השאלה, איך יוצרים מטבח פרקטי שיענה על כל צרכיהם של בני הבית ועל מה צריך לשים דגש בשלב התכנון?

בחירת מכשירים חשמליים

זה מובן מאליו שבכל מטבח ניתן למצוא כמה וכמה מכשירים חשמליים. אך על מנת ליצור מטבח פרקטי יש לבחור את המכשירים החשמליים הנכונים. למשל, אם בני הבית אוהבים לאפות, כדאי מאוד לרכוש תנור איכותי של חברה בעלת שם. אם בבית יש ילדים, מומלץ לרכוש מקרר גדול, כמו כן כדאי לרכוש מדיח כלים ולחסוך במים וכן גם בזמן המוקדש לשטיפת כלים. מכשירי חשמל כמו מעבד מזון, מיקסר, מכונה לאפיית לחם, מכונת גלידה, ועוד אלו הן האפשרויות שיכולות להפוך את החיים במטבח לפשוטים יותר. עם כל זאת, חשבו היטב האם יש לכם מקום לאחסן את כל אותם המכשירים הנ"ל, כי שיש עמוס לעייפה רחוק מלהיות פרקטי.

פרזול במטבח

בכל הקשור לפרזול, כיום נעשה בו שימוש רב ולא רק במטבח אלא גם בחללים אחרים. ההמלצה החמה היא לרכוש מוצרי פרזול איכותיים של חברות בעלות שם שישמשו אתכם למשך שנים רבות. חשוב לבחור מוצרי פרזול ברמה גבוהה, במיוחד בשל העובדה שהמוצרים הללו מחברים בין ארונות המטבח והם אלו שאחראים על חוזק המסילות של המגירות ועל יכולת הנשיאה שלהן ולכן חשוב שיהיו כמה שיותר עמידים.

שיש וחיפויי קירות

בארץ השיש הנפוץ ביותר הוא שיש אבן קיסר, מדובר בשיש פרקטי במיוחד, קל לניקוי וניתן למצוא אותו במגוון רב של צבעים וסוגי גימורים שונים. שיש העשוי מאבן טבעית יהיה חזק יותר, אבל הוא נוטה לצבור לכלוך ונשחק עם השנים. באשר לחיפויים, לא חייבים להגזים, ניתן לחפות עם קרמיקה מעל הכיריים ומעל הארונות בגובה שאיננו עולה על 20 ס"מ. ניתן לחפות את הקירות לא רק באמצעות קרמיקה, אלא גם עם זכוכית או פסיפס וכך ליהנות מעיצוב חדשני אך עם זאת עמיד וקל לתחזוקה וניקוי.

אחסון נכון

בכל הקשור למטבח, לאחסון יש משמעות רבה, או יותר נכון לומר – לפתרונות האחסון, בעיקר אם מדובר על מטבח קטן וקומפקטי. אלו מאחסנים כלי אירוח, מכשירי חשמל שאינם נמצאים כל העת בשימוש, מוצרי מזון, כלי אוכל ושתייה וכיוצא בזה. בימים אלה ניתן על נקלה למצוא פתרונות אחסון מצוינים המאפשרים לנצל את חלל המטבח על הצד הטוב ביותר. ישנו שפע רב של פתרונות אחסון, בצבעים שונים, דגמים, חומרי גלם וסגנונות וכדאי לבחור באלו השימושיים עבורכם ביותר.

בחירת משטחים לעבודה

מומלץ מאוד שבמטבח יהיו משטחי עבודה רבים וגדולים, אלה יהפכו את המטבח לפרקטי יותר. את משטח העבודה ניתן לעצב בצורות שונות ובגדלים שונים בהתאם לגודלו של המטבח וכדאי שיהיו די והותר מקומות אחסון במטבח על מנת שלא להפוך את משטח העבודה לשטח אחסון בפני עצמו. אם יש בעיה של גודל, ניתן לשלב אי במרכז המטבח וכך לזכות בשטח עבודה נוסף המנצל את החלל נכון.

בסך הכל, כאשר מדברים על מטבח פרקטי, הכוונה היא למטבח שנעים ונוח לשהות בו, חלל מזמין לאפייה ובישול, מקום מפגש לכל בני המשפחה, המשמש את בעלי הבית בהתאם לצרכים האישיים שלהם וכן בהתאם לצרכיו של החלל.