המטבח הינו אחד מחללי הבית הדורשים יותר תשומת לב מכל שאר חלקי הבית – לא רק בגלל גודלו, שבדרך כלל בין המשמעותיים בבית, אלא גם הודות לחשיבות השימוש בו והפונקציונליות שלו. ככזה, צריך המטבח להיות מתוכנן היטב, בהתאם למי מזה המשתמש בו, ובהתאם לדרישות הלקוח ולטעמו האישי.

המטבח הינו איזור בו מבלים דרי הבית לא מעט, הן כמשפחה, אם זו אכילה סביב שולחן קטן במטבח, או דלפק או אולי בפינת אוכל בקרבת חלל המטבח, ואם זה לאורך זמן ארוך של בישול או העמדת סירים. מטבח מתוכנן טוב יעורר במשתמש בו את הרצון לשהות בו יותר, כלומר מטבח נוח לשימוש מעורר למעשה חשק להשתמש בו, שזו מטרה טובה וחשובה. כשם שנרצה להרגיש בנוח כאשר אנו רובצים בסלון, בזמננו הפנוי, כך נרצה לבשל תוך הנאה ונוחות.

לכן, חשוב לשים את הדגש בעת תכנון המטבח, לא רק על היופי, אלא על שימושיותו. כדי שיתכננו עבורנו או נתכנן בעצמנו מטבח פרקטי ונוח עבורנו, כדאי לעמוד על הדגשים ועל הנקודות החשובות לנו במטבח, על מנת שנתכנן או יתרה מכך – יתכננו עבורנו את המטבח האידיאלי לנו. האם אנו נוהגים לבשל בו זמנית ברוב הזמן? אם כן, אולי לחפוץ בכיריים גדולות מן הרגיל? האם אנו זקוקים למשטח עבודה גדול? או אולי לשני כיורים? כל זאת – ניקח בחשבון עוד טרם בניית המטבח.

רצונות בצד – ומציאות בצד שני

הרי ברור שכל אחד היה רוצה שהמטבח שלו יהיה מטבח רחב, עם משטחי עבודה רבים ונרחבים, עם דלפק או אי מרכזי, מקרר גדול, כיריים גדולים – הכל גדול ורחב ונוח. אבל אנו צריכים גם לקחת בחשבון את נתוני המציאות, או ליתר דיוק – מימדי המטבח. לא תמיד נוכל להרשות לעצמנו גם מרחבי עבודה גדולים וגם מקרר גדול מימדים. לא תמיד נוכל לתכנן אי מרכזי, וגם לרצות שיישאר לנו מרחב לנוע במטבח שלנו. מטבחים רבים בדירות בבנייני מגורים משותפים הם קטנים ממה שהיה נהוג בעבר, ועל כן צריך לתכנן את המטבח בהתאם לנתוני הבסיס שלו.

במטבח כזה לא נוכל אולי לשים דלפק או שולחן אוכל קטן, אבל נוכל עדיין לתכנן מטבח שיהיו לנו בו מספיק משטחי עבודה או מקומות אחסון, אם זה מה שחשוב לנו במטבח, ולבחור במקום ישיבה נחמד בפינת אוכל, אותה נוכל לבחור לפי טעמנו ובכך לשלב אותה בצורה מתאימה למטבח שלנו. כך נוכל למשל לבחור בפינת אוכל מעץ ממגוון פינות אוכל מעוצבות מעץ הקיימות בשוק כיום.

אז נכון, אולי לא נוכל להרשות לעצמנו מטבח ובו כל מה שרק נרצה מבחינה פונקציונלית, אבל מבחינה עיצובית – נוכל לקבל הכל מהכל. אולי מתחשק לנו ללכת על מטבח קלאסי בקווים נקיים ובצבעים מעודנים – בחירת הסגנון אינה תלויה בתכנון המטבח. על כן, לאחר שלקחנו בחשבון את מימדי המטבח ואת הדרישות ולמדנו להתפשר על חלק מן הדברים, עקב נתוני המציאות, נוכל "להתפרע" בתחום העיצובי. מבחינה זו הכוונה היא שנוכל לבחור בסגנון אותו אנו אוהבים ורוצים עבור המטבח שלנו – הן צבעונית והן סגנונית.

בשורה התחתונה, אנו בעלי הבית, אלה שנחיה ונזכה להשתמש ולבלות את זמננו במטבח – הן בשהייה בו בעת בישול עבודה, והן באכילה סביב שולחן במטבח או בקרבה אליו, לכן חשוב שנבחר ונתכנן מטבח שישרה אווירה נעימה בבית ויגרום לנו לרצות לשהות בו עוד ועוד.