הפרזול הוא נושא רחב המקיף פטנטים, המצאות ופתוחים רבים, וכולל בתוכו מהבורג הקטן ביותר, ועד המתקן המשוכלל ביותר. חברות הפרזול העולמיות משכללות ללא הרף את מוצרי הפרזול, ובימינו הפרזול משוכלל ומגוון מאוד.צירים מיוחדים, נשלפים, מתקפלים, נעים על גבי יותר מציר תנועה אחד, מגירות המחולקות במחיצות היי-טק נקיות מראה ועוד, הם רק חלק קטן מהמגוון האינסופי שיש לתחום הפרזול המודרני להציע למתכנני ומעצבי המטבחים.

הכרות קלה עם סוגי הפרזול בארונות מטבח/ אמבט וריהוט בכלל, יאפשרו לנו למצוא פתרונות חכמים ועיצובים עדכניים שיקלו את המלאכה במטבח.

פרזול למטבח

צירים: מערכות הצירים מתוכננות למגוון של שימושים ויישומים ספציפיים של זוויות פתיחה שונות. קיימים היום גם צירים המאפשרים פרוק והחזרת דלת למקומה ללא כלים וכוונון מחדש.

כמו כן קיימים צירם בולמי טריקה[ראה ערך מסילות].

מסילות: מסילה הינה מנגנון מכני על כל סוגיו והוא פועל כך שלא חשוב באיזה כוח נסגור את החזית ומה גודלה החזית תיסגר לאט ובשקט. נסיעת המגרות חלקה, יציבה ומדויקת ונמנע חיכוך בין המתכות ושחיקתם. שומר על אורך חיי המסילה ועמידתה בעומס מלא. יחידות אחסון נשלפות במטבח קיימות בזכות מסילות בטכנולוגיה מתקדמת.

בוכנות: הבוכנה היא מנגנון המיועד לפתיחת וסגירת ארונות מטבח, מזנונים לסלון, ארונות אמבטיה ולעיתים גם פינות משרדיות כלפי מעלה ולא לצדדים . ארונות אלו נקראים קלפות. הקלפות מיועדות לשימוש נוח חדשני ומודרני וגם ליופי. הבוכנה היא ציר פתיחה המאפשר עצירה בכל נקודה ופתיחה קלה גם בחזיתות כבדות .ישנם סוגים ובמחירים

שונים, התאמתם תלויה בסוג ובגודל החזית בה יהיו מותקנים.

אביזרי מיגון: אביזרי מיגון הכרחיים במטבח למשל: אצבעוני הגנה לאצבעות סביב דלתות , גם גלגלי האטה כבדים או קלים מגנים על אצבעותינו מפני טריקה פתאומית.

מנעולי מגרות/דלתות הכרחיים בארונות בהם אנו מאחסנים חומרי ניקוי וכלי מטבח מסוכנים לילדים . ישנם גם מנעולי מקררים וגם גדרות בטיחות סביב כריים .אין כמעט מצב שלא חשבו עליו ואביזרים אלו נמכרים בחנויות המתאימות .

תריסים: ארון אחסון הממוקם בדרך כלל על השיש במטבח . ארון זה נפתח באמצעות תריס העשוי מעץ או אלומיניום . התריס אינו תופס מקום בפתיחת הארון ומבלי שיפריע לעבודה השוטפת במטבח ניתן להשיגו בגדלים שונים .

ידיות: מבחר הידיות היום רב מבעבר , עד לפני כ- 30 שנה היו בשוק מספר מועט של דגמי ידיות.

המבחר הרב של דגמי הידיות היום מאפשר פתרונות עיצוב ולפעמים ידית קטנה יכולה לשדרג מטבח פשוט ולהפוך מראהו ליוקרתי לאין ערוך . קיימות גם ידיות בהם משולב מנגנון נעילה [ ראה ערך אביזרי מיגון] . קיים גם מנגנון לחץ המאפשר פתיחת דלתות ללא ידית בכוח הקפיץ החוצה .

פח נשלף: הפח מתמקם בתוך היחידה שמתחת לכיור , או בצידה הפנימי של דלת היחידה . הפח הנשלף

מספק פתרון מודרני לפח מלוכלך ומעצבן. ישנם דגמים שונים של פחים נשלפים , חלקם נשלפים

ידנית וחלקם נשלפים עם פתיחת דלת הארון.

אביזרי תליה: מוט תליה מעל הקיר מתחת לארון עליון מאפשר לתלות אביזרי עזר שונים כגון: מחזיקי תבלינים, נייר מגבת, קרש חיתוך, סכינים מגשים לקפה /תה/סוכר, ספלים בקבוקי יין ,מתקן ליבוש כלים ועוד .קיימים גם מעמדים שונים לסירים,בקבוקים, וכוסות על השיש ובארונות מטבח . גם סלי ניקל נשלפים , חלוקות פנמיות ביחידות כגון חלוקה לסכום וסירים .

עד כאן על קצה המזלג, הרשימה עוד ארוכה …..