מטבחי חוץ מאפשרים להעביר את מלאכת הכנת המזון אל מחוץ לבית. בכך נפטרים מריחות של טיגון וצלייה בכל רחבי הסלון והחדרים ומשיגים יכולות אחסון נוספות ומשופרות. ומאחר ומדובר באלמנט שמשפיע באופן משמעותי על מראה הגינה, מצאנו לנכון לסקור בפניכם את סוגי העיצובים הקיימים בשוק ולמי הם מתאימים. רק כך תוכלו לבצע רכישה מוצלחת. עיצוב מטבחי חוץ- להלן המדריך המלא.

מיקום מטבח חוץ והתאמה לגודל

עיצוב מטבחי חוץ הינו תהליך שמתחיל בבחירת המקום המתאים ביותר להתקנת המטבח ולאחר מכן קביעת הגודל המיטבי. עיצוב המטבח ייגזר משני פרמטרים אלו כאשר המיקום מכתיב חלק גדול מהצורה (למשל, מטבח פינתי בצמוד לקיר, מטבח חוץ מעוגל מסביב לצורת הבריכה וכו') והגודל נכתב ממגבלות המקום. ניתן למקם מטבחי חוץ כמעט בכל מקום פנוי, כאשר ניתן למצוא מטבחים גדולים יותר או פחות, כאלו המגיעים בתור יחידה אחת בצורה אורכית, פינתית, "איים", צורת "ח" ועוד.

חומרים מהם מומלץ לייצר מטבח חוץ

מטבחי חוץ יכולים להיות מורכבים מעץ מלא, נירוסטה, בטון מוחלק ואף לכלול שילובי זכוכית. סוג החומר קובע את יכולות העיצוב ומאחר והבחירה מגוונת, ניתן לבצע התאמה מושלמת למראה החצר ופני השטח עליו יוצב המטבח. כך למשל ניתן לבחור במטבח חוץ עשוי מעץ מלא כאשר הוא מותקן מעל דק, לבחור בבטון כאשר הוא מותקן על ריצוף וכו'. כל סוג של חומר אף יקבע את האופי העיצובי של המטבח ואפשרויות העיצוב. מטבחי העץ למשל מציעים אפשרויות של גילוף, מסיביות ומראה כפרי וחמים בעת ובעונה אחת. מטבחי הנירוסטה מציעים "שיק" מודרני יותר, ומשתלבים היטב עם דקים, צמחייה, אדמה ובריכות שחייה ונוי. כמובן שבמהלך עיצוב מטבחי חוץ ניתן להשתמש גם בחומרים נוספים, לרבות חיפויי קרמיקה ובריקים כאשר חלק בלתי נפרד מהעיצוב הוא סוג משטח העבודה, שיכול להיות שיש, נירוסטה, עץ, אבנים טבעיות, זכוכית מחוסמת ועוד.

פונקציונליות

כאשר מתכננים ומעצבים מטבח חוץ, יש להקפיד כי הוא עתיד למלא אחר הפונקציות השונות המצופות ממנו, כגון:

  • יכולות אחסון – מגירות וארונות בהתאם לכמות הכלים והאביזרים השונים שברצונכם לאחסן.
  • אמצעי הכנת מזון – זהו כמובן גריל הגז שמהווה את גולת הכותרת של כל מטבח חוץ. יש לבדוק האם שטחו מספיק עבורכם, האם הגישה אליו נוחה והאם אתם זקוקים לכיריים במקביל.
  • חיבורים לחשמל – כאשר מתוכננות במטבח החוץ המעוצב שלכם די נקודות חשמל, הפונקציונאליות שלו עולה בהתאם, ניתן לחבר אליו תנור, טוסטר-אובן, קומקום וכו'.
  • פינת ישיבה – לעיתים רבות ניתן להפוך את מטבח החוץ גם לפינת ישיבה – באמצעות דלפק, יצירת שולחן המנצל את משטח העבודה, שולחנות נשלפים מעץ ועוד.
  • תאורה – מעל ומסביב למטבח כאשר גם שימוש בגופי תאורה מובנים (רגילים או צבעוניים) אפשרי בהחלט.

תהליכי עיצוב מטבחי חוץ צריכים לקחת בחשבון גם את הסביבה החיצונית של המטבח, האם המטבח עתיד להיות מקורה או חשוף לאוויר הפתוח והאם תופעל עליו קרינת שמש ישירה וכו'. בהתאם לכך ולכל השיקולים שלעיל בוחרים את החומרים המתאימים, מכינים את הקרקע ומשיגים את המטבח הכי מעוצב ושימושי שיש. בהצלחה!