ישנם סוגים רבים ושונים של אלמנטים הקיימים במטבח, אחד מהם הוא הכיור. אנו נוהגים להשתמש בכיור יותר מכל אלמנט אחר במטבח, לכן בחירתו חשובה ויש להקפיד להתאימו לצרכים שלנו על מנת שישרת אותנו על הצד הטוב ביותר. באמצעותו בהחלט ניתן לייעל את העבודה.

בנוסף לכך, כיור הוא לא מוצר אותו רוכשים חדשות לבקרים, הוא אמור לשמש אותנו למשך זמן רב, לכן חשוב מאוד שלא יהיה זה מסובך מידיי לתחזק אותו ולנקות אותו, מה שיחסוך הרבה מאוד התעסקות וזמן יקר. כיור איכותי, צריך להיות כזה שעמיד בפני כתמים, חבלות או שריטות. יש לבדוק עם אלו חומרי ניקוי אפשר לנקותו, מומלץ גם לרכוש כיור מחברה בעלת שם, כזו אשר גם תעניק אחריות בעבור המוצר.

מהם חומרי הגלם מהם עשויים הכיורים?

לבחירת חומר גלם ממנו עשוי הכיור, יש חשיבות רבה מאוד. כאשר בוחרים בכיור העשוי מחומר גלם עמיד, יש לכך השלכות על ניקוי הכיור ותחזוקתו. בחירת הכיור היא לא רק עניין של פרקטיות, חשוב שהוא יהיה מעוצב ואסתטי ושיתרום רבות למראה המטבח כולו.

כיור נירוסטה – כיור העשוי מנירוסטה, הוא קל מאוד לניקוי, עמיד בפני נזקים שונים, והוא גם נאה מאוד למראה, משווה למטבח נופך אלגנטי. עם זאת, ניתן לפגוע בו, הוא לא עמיד בפני שריטות, ולכן חשוב לבחור כיור שאיננו מבריק מידיי, ככל שיהיה מבריק יותר, כך יהיה גם רגיש יותר.

כיור קוריאן – סוג כיור זה עשוי מחומר גלם הנחשב להומוגני, החומרים מהם הוא מיוצר הם אקריליק ומינרל שהוא טבעי לחלוטין. בשל כך, הכיור נחשב לעמיד מאוד, ואפשר לבחור כיורים מסוג זה בשלל צורות, שכן קל מאוד לעצב אותם. קל מאוד לנקות אותו ולתחזק אותו, עם זאת, לא מומלץ להעמיד בתוכו מחבתות חמים או סירים.

כיור גרניט – כיור עשוי גרניט, נחשב לעמיד וחסין במיוחד, לפחות בכל הקשור לשריטות. הוא עשוי מפולימרים וגרניט טבעי. אפשר לבחור כיור גרניט במגוון צבעים, כך בדיוק ניתנת ההזדמנות להתאימו לשאר האלמנטים הנמצאים במטבח, על מנת ליצור הרמוניה. יש לשטוף אותו היטב לאחר השימוש, רצוי במים, ואין להעמיד בתוכו מחבתות או סירים חמים.

כיור חרס – כיורי חרס היו בעבר פופולאריים מאוד. המראה שלהם מבריק וגם הם מגיעים בכמה וכמה גוונים. כיור חרס נחשב לפחות חסין, הוא עדין יותר. הוא רגיש מאוד לשריטות אותן ניתן לראות בבירור, ויש לו נטייה לספוח מים.

כיור אקרילי – כיורים אלה הם עמידים מאוד, ויחסית עלותם איננה גבוהה. זהו יתרון שלא כדאי להתעלם ממנו. הם עשויים מפלסטיק, כאשר זה מצופה בחומר הנקרא פיברגלס. יחד עם זאת, הם אינם עמידים בפני שריטות, והם רגישים לשינויים בטמפרטורות.

התקנת הכיור

כיורים אפשר להתקין בכמה דרכים: ישנה צורת התקנה שטוחה, משמע את הכיורים מתקינים בתוך משטחי העבודה. ישנה התקנה עליונה, כאן מדובר בכיורים אותם מתקינים מעל משטחי העבודה, שולי הכיור בולטים ויש לצורת התקנה זו חיסרון, בלתי אפשרי לסלק את המים מהמשטח אל תוך הכיור. צורת התקנה שלישית ואחרונה הינה התקנה תחתונה. אלה הם כיורים המותקנים אל מתחת לשיש או כל משטח אחר ולמעשה הם מחוברים אליו. החיסרון של צורת התקנה זו נעוץ בעובדה שבשל החיבור של הכיור למשטח, יכולות לצוץ כל מיני תקלות ויכולים להיווצר סדקים. כמו כן, זה גם מקור לצבירת לכלוך.