המטבח הכפרי הוא שם גנרי לסוגים וסגנונות שונים של מטבחים, ביניהם גם מטבחי פרובנס והמטבח האנגלי. מה ההבדלים בין שני סוגי המטבחים? ומדוע בכלל מטבחים כפריים הפכו לכל כך פופולריים? אתם שאלתם, אנחנו עונים.
הימים שבהם מטבחים היו חשוכים ומוסתרים בחלקו האחורי של הבית נעלמו מזמן וכיום המטבח המודרני מהווה זירה עיצובית מרכזית לכל עניין ודבר. בעידן המודרני המטבח הוא לב ליבו של כל בית והעובדה שהפך להיות במרכז העניינים הולידה אינספור סגנונות עיצוביים, ביניהם, הפופולרי מכולם: המטבח הכפרי.

עיצוב מטבחים: על קצה המזלג

המטבחים של היום מהווים חלק מרכזי בחיי השגרה. הם אינם משמשים רק לאירוח כי אם גם כמקום התכנסות לכל המשפחה ולכן עיצוב מטבחים זו תורה שלמה הנמסכת על האיזון בין עקרונות עיצוביים לבין פונקציונליות. ישנם סוגים שונים של מטבחים הנבדלים זה בדרכים שונות ומגוונות, כאשר אחד ההבדלים העיקריים בא לידי ביטוי בסגנונו הנבחר של המטבח. כיום כמעט ולא ניתן להתעלם מכך שהמטבח הכפרי הפך להיות אחד הסגנונות המועדפים על אנשים רבים בארץ בכלל וסביב העולם בפרט, והוא מקובל גם אצל אנשים אשר אינם בהכרח מתגוררים בכפר אלא שסגנון חייהם אורבני ודינמי לחלוטין. אז מה הופך אותם לכל כך אהובים? התשובה לכך טמונה בפרטים הקטנים.

סוד הקסם של המטבח הכפרי

אם בעבר הסגנון הכפרי היה מיושן למדי, בעידן המודרני בו טכנולוגיות הייצור מתקדמות אין זה כך וגם מטבחים כפריים יכולים להיות מודרניים לחלוטין. באמצעות אביזרי פרזול מתקדמים ושילוב של טכנולוגיות חכמות בעיצוב המטבח, ניתן ליהנות מהסגנון של מטבח כפרי מבלי להתפשר על האיכות, על הצרכים האישיים ועל הפונקציונליות. המטבח הכפרי ניחן בטעם של פעם, הוא הרמוני ומשלב בין עולם החוץ לבין עיצוב הפנים. עם זאת הוא עדיין מודרני לחלוטין ויכול לשקף את הסטייל שלכם בדרך מיטבית ועכשווית.

איזה מטבח אתם – אנגליה או פרובנס?

אחד המאפיינים של המטבח הכפרי הוא שהוא משלב בין שני עולמות: עולם החוץ ועולם הפנים. כתוצאה מכך, המטבחיים הכפריים נתונים לפרשנות והם ישתנו מאזור לאזור. משמע שמטבח כפרי הממוקם באנגליה יושפע מהווי המקומי ויכלול אלמנטים שונים ממטבח כפרי אשר מיקומו בפרובנס שבצרפת.
• מטבח פרובנס – כשם שחבל פרובנס הטביע את חותמו בעולם הקולינריה, כך מטבח פרובנס הטביע חותמו בעולם עיצוב המטבחים. למטבחים אלו ישנם מאפיינים רבים כמו למשל צבעים בהירים, שימוש בחלל נרחב, שילוב אלמנטים דקורטיביים, קדמה וחדשנות, גימורים במלאכת יד אמן ובאופן כללי יהיה זה מטבח בעל אמרה בו אהבת האירוח והאוכל גלויה לעין.

• מטבח אנגלי – מטבח אנגלי הוא מטבח קלאסי, מסורתי ובעל מאפיינים מעט יותר שמרניים. הוא משלב בין ישן לחדש ובין קווים נקיים לבין גילופים וגימורים דקורטיביים ולרוב הצבעוניות שלו תהיה יותר פסטלית. למרות שמטבח זה יהיה יותר מסורתי, כן ניתן לשלב בו טכנולוגיה מתקדמת ולהפוך אותו לפונקציונלי ומתאים יותר

לצרכיה של המשפחה המודרנית.מיושן? לא עדכני? ממש לא!

האופי של מטבח הכפרי משתנה בהתאם לאזור ולמדינה בה הוא נמצא ואכן אפשר לראות כי קיימים הבדלים בין המטבח האנגלי למטבח פרובנס מהיבטים רבים החל בחומרי הגלם, דרך הצבעוניות ועד אפילו לפרטים הקטנים שבגימור הסופי. ועדיין לשני הסוגים ישנו גם מכנה משותף והוא בא לידי ביטוי בעובדה שכיום המטבח הכפרי אינו מיושן או נדוש אלא שהפך שם נרדף לקדמה וחדשנות וכולל אינספור של פיתוחים, חידושים ועיצובים שלא יביישו גם את עכבר העיר. למעשה בפניהם של אלו הרוצים לעצב מטבח כפרי אין הגבלות כלשהן, כך שאתם יכולים לבחור את העיצוב המושלם לצרכים שלכם מתוך שלל של דגמים, עיצובים וצבעים בהתאם לחדרי הבית השונים. יותר מכך קיימת אפשרות אף להפוך את המטבח למרכז ומסביבו לעצב את חדרי הבית ובכך להביא את הסטייל שלכם לידי ביטוי באופן מיטבי.
גם אם הסגנון הכפרי הוא המועדף עליכם ביותר, אין זה אומר שעליכם להתפשר על הנוחות או על הצרכים שלכם. המטבח הכפרי הוא תוצר של העולם הישן זה נכון. אולם בשילוב עם העולם החדש והטכנולוגיות שקיימות בו, לרשותכם עומדות שפע של אפשרויות עיצוביות.