בית חדש הולך ונבנה, שלב אחר שלב. בני המשפחה הנרגשים מסיירים באתר, בעיני רוחם כבר רואים את הריצוף המיוחד שבחרו, את פינת הישיבה הנוחה מול הנוף המרהיב הנשקף מהחלונות הגדולים, ואת המטבח המעוצב בו יעמדו הילדים לצד הוריהם וילמדו את רזי המתכונים המשפחתיים.

ואז ממרומי החלום נוחתים בני המשפחה למציאות המעשית, בה עליהם לבצע מאות בחירות בתהליך בניית הבית או שיפוצו: סוגי מרצפות, דלתות, אלומיניום לחלונות, כלים סניטריים וארונות מטבח. זאת כאשר ברוב המקרים הידע הבסיסי שבידיהם לא תמיד מספיק על מנת לבצע את אותן בחירות, והם נדרשים לקבל מידע נוסף.

להתחשב בשיקולים

בבואם לבחור את עיצוב המטבח, למשל, עומדים נגד עיניהם שיקולים כגון: שטח המטבח המיועד, הרכב המשפחה – האם מדובר בזוג צעיר? משפחה עם ילדים קטנטנים או בוגרים? משפחה שמתעתדת עוד לגדול? – שיקולי תקציב, ובעיקר ייעודו של המטבח כמקום מרכזי ביותר המהווה לפעמים את מקום הכינוס העיקרי של המשפחה. כל זאת בנוסף להיותו מקום החשוף לרטיבות, חום וחומרים מלכלכים. מרבית ארונות המטבח עשויים עץ, ודלתותיהם מצופות בחומרים שונים. ההבדלים בין החומרים נעוצים במחיר, בעמידות למים ולכלוך, במידת הקושי לנקותם ובאפשרויות העיצוב שלהם. זה המקום לבחון את האפשרויות הנפוצות ביותר: ציפוי ארונות מטבח במלמין, פורמייקה ושלייפלק, ולדון ביתרונות ובחסרונות של כל אחד, על מנת לבצע בחירה מושכלת.

מלמין

מלמין הוא לוח סינטטי דק, המשמש כציפוי עליון לבסיס של פלטות עץ מאסיביות יותר המהוות את הבסיס לארון. המלמין עשוי משבבי עץ קטנים המעורבבים בדבק שרף, ונכבשים יחד בטמפרטורה גבוהה מאוד. התוצאה היא לוח עץ עמיד ונוח ולעיצוב. אחד מיתרונותיו הבולטים של המלמין הוא העמידות למים ולחום, דבר ההופך אותו מתאים במיוחד לעיצוב ארונות המטבח. יתרון נוסף שלו הוא מחירו הנוח, כך שגם משפחה בעלת מגבלות תקציב תוכל ליהנות מעיצוב במראה שיבחרו ובמחיר שיוכלו לעמוד בו.

פורמייקה

בדומה למלמין, גם פורמייקה היא לוח עץ תעשייתי דקיק, אשר מודבק על שכבת הבסיס של ארונות המטבח. הפורמייקה עשויה משכבות של נייר אריזה ספוגות במלמין נוזלי ומעובדות בטמפרטורה גבוהה ובלחץ רב. ישנה קשת איכויות רחבה של פורמייקה, לכן חשוב לוודא שמדובר בפורמייקה מהסוג האיכותי יותר. הפורמייקה קלה יותר לניקוי – פרט משמעותי בבחירת חומר לציפוי ארון, במשך השנים ציפוי הפורמייקה עלול להתעוות וידרוש שיפוץ וחידוש חלקם החיצוני של ארונות המטבח.

שלייפלק

זוהי טכניקת ציפוי שונה לחלוטין מהדבקת לוחות עץ על גבי הבסיס. שלייפלק הוא כינוי להתזת צבע על גבי לוחות הבסיס של הארון, באופן שמכסה בצורה מושלמת ואחידה את לוח הבסיס. הוא עשוי להיות מט או מבריק (אפוקסי), ומעניק מראה יוקרתי יותר לארונות המטבח. ציפוי השלייפלק עמיד בפני רטיבות, אך רגיש יותר לשריטות וחבלות – מה שהופך אותו לפחות מתאים בבית עם ילדים קטנים מאוד. גם מחירו יקר יותר בהשוואה לציפויי הפורמייקה והמלמין. כפי שניתן לראות, לכל אחת משיטות ציפוי ארונות המטבח יש יתרונות וחסרונות משלה. כאשר למשפחה יש יכולת בחירה עליה להביא בחשבון את מכלול הנתונים ולהתייעץ עם אנשי מקצוע אמינים. אולם גם כשמדובר ברכישת דירה מוגמרת, חשוב לשאול ולבדוק מאילו חומרים עשויים ארונות המטבח, מהי רמת האיכות שלהם ומתי נבנו – כך שאם נדרש שיפוץ וחידוש ציפוי הארונות, המשפחה תוכל להכניס זאת לכלל השיקולים וההוצאות הצפויות ברכישת הדירה.