בעיצוב מטבחים קיים מיתוס שמטבחים קטנים קשה לעצב ולהתמודד עם הדרישות והצרכים של בני הבית כאשר החלל הוא קטן. אולם, כל מי שעוסק בעיצוב ובבנייה יודע שאפשר בהחלט להשתלט עליו ולהוכיח שאפשר גם שם לבנות מטבח מעוצב וקטן, בכל החומרים המשובחים.

חללים קטנים מציבים אתגר נהדר למעצבים ומוכיחים שאפשר לבנות מטבח טוב ומתפקד נורמלית גם בחלל קטן יחסית, והוא אפילו יהיה חסכוני ויעיל לא פחות ואולי אף יותר, דווקא בגלל החשיבה שמושקעת בו.

חללים קטנים דורשים תכנון מוקפד

כשהחלל קטן התכנון חייב לקחת בחשבון כל סנטימטר בו ולנסות לשנות את מרכז הכובד כך שסדר העדיפויות שלכם יקבע מה חשוב יותר. חלל קטן פירושו להכניס למטבח רק מה שחיוני ומכיוון שבמטבחים יש כמה צרכים חיוניים מאוד חובה לדאוג להם קודם כל. אם כי, אפשר לאלתר ולנסות למצוא פתרונות יצירתיים יותר. במקרים כאלה יש דווקא ברכה מסוימת כאשר נפטרים מעודף של תכולה שהעיקה ואינה נחוצה באמת. זה משתלב מצוין גם עם המגמה למינימליזם ולצמצום בסגנון החיים. זה נבון יותר כאשר מדובר בחדר שמשמש לצרכים החיוניים של החיים ובאים אליו לעבוד ולבשל בעיקר. לדוגמה, בחירת מקרר קטן יותר כאשר מדובר במטבח של משפחה קטנה שלא מתכננת לגדול בקרוב. אחד הטריקים הידועים בעיצוב חללים קטנים הוא חיבור כמה פונקציות יחד, כך שארונות המטבח הופכים גם למקום שבו אפשר להחביא את המקרר הקטן ואף להכניס תנור אפייה לגומחה שמשתלבת עם שאר הארון. שולחן שמתקפל לתוך הקיר או כיסאות שהם גם חללי אחסון קטנים, או הצבת מכשירים משולבים כמו טוסטר שיש לו כמה תצורות או מעבד מזון שמכיל הכל יכולה לפתור בעיות נוספות.

מטבח עץ, חלל יחסית קטן אך המטבח מעוצב

חלל קטן מחייב ויתורים

מצד אחד, יש דברים שאי אפשר לוותר עליהם במטבח, מצד שני הוויתורים מלמדים עליכם ועל מה שאתם מורגלים להפיק מכל שטח כזה. ארונות על כל קיר מחליפים את הבעיה של צמצום שטח רצפה. הארונות עצמם חייבים להיות יעילים בשטח שלהם ולנצל ביעילות גם את התקרה של הארון והקירות שלו. כך אפשר לתלות בתוך הארון חלק מהמצרכים על מתלה עם ווים או להניח מגירות שמנצלות טוב יותר את כל חלל הארון. מגירות יכולות להיות בארון עם גלגלים שאפשר להזיז ולחשוף עוד שטח עבודה, כשצריך, או לנצל את המזווה או מרפסת שירות אם יש כזאת לצד המטבח. הקירות של המטבח וגם התקרה שלו הופכים למקום אחסון על ווים ועל מתלה מיוחד, אפילו מעל הכיריים, אם אפשר. כאמור, ככל שתהיו החלטיים יותר באשר למה שאתם רוצים להשאיר במטבח כך יקל עליכם לתכנן אותו למרות המגבלות של המקום.

טיפים נוספים להגדלת מטבח קטן

שבירת קיר יכולה להגדיל את המטבח, אם זה אפשרי, ואם לא, שקלו לפתוח חלון בין המטבח לבין הבית משום שזה מאפשר לכם מעט יותר מקום על מדף בנישה שתיווצר. כמו כן, הפתיחה מוסיפה לתחושת הגודל של המטבח. גם העיצוב יכול להסיח את הדעת מהגודל של המטבח ולהוסיף מרחב על ידי צבע בהיר יותר וויתור על חלוקה לשטחים קטנים כמו שנהוג בדרך כלל. אם יש אפשרות להעביר את פינת הישיבה מהמטבח עצמו לחדר האוכל או בצמוד אליו מבחוץ, עדיף משום שאז תיכנסו למטבח רק כדי לבשל.

דילוג לתוכן