בשנים האחרונות ניתן לראות מגמה של בניית מטבחים אם על ידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון ומוניטין ואם על ידי בעלי המטבח בעצמם. אם גם אתם הגעתם להחלטה כי אתם מעוניינים לבנות מטבח, חשוב שתיקחו בחשבון מספר דברים חשובים טרם אתם מתחילים בבנייה עצמה.

תפקיד המטבח בחיינו

אם בעבר, תפקידו של המטבח היה בעיקר פונקציונאלי, כיום מושם דגש רב גם על הנראות האסתטית של המטבח. דבר אשר בא לידי ביטוי בסגנונות העיצוב השונים של המטבחים. כיום, הדגש הוא על השילוב הנכון בין הפונקציונאליות לאסתטיות תוך שימת דגש על גודל חלל המטבח, אופיו (האם הוא פתוח ומחובר לחלק אחר בבית, כמו למשל הסלון) והתאמתו לעיצוב הכולל של הבית.

יש לקחת בחשבון כי המטבח הוא אחד החללים המרכזיים ביותר בבית (בהמשך לסלון), שכן הוא משמש להכנת אוכל, שתייה של כוס קפה ופעמים רבות במקום ואם הוא אטרקטיבי מספיק, ניתן לראות כי החברים מעדיפים לשבת במטבח מאשר בסלון על כוס שתייה חמה וכיבוד ולנהל שיחה ערנית עם דרי הבית. לכן, הצעד הראשון טרם בניית מטבח צריך להיות אפיון של חלל זה.

אפיון המטבח- הגדרת צרכים

נוחות, אסתטיות ופונקציונאליות הם שלושת מושגי המפתח שצריכים לעניין אותנו כאשר אנו מחליטים לבנות מטבח חדש בביתנו. לכן חשוב שתשאלו את עצמכם מספר שאלות, כמו למשל 'כיצד המטבח ישמש את המשפחה?', 'האם אתם מרבים לבשל בבית או שמא אתם בדרך כלל אוכלים במסעדות ובעבודה ולכן אתם מעוניינים שהצד האסתטי יהיה גולת הכותרת, האם אתם מעוניינים במטבח כשר? האם קיים סגנון עיצוב מסוים עליו חשבתם? האם המטבח משמש מקום מפגש בבית וכן הלאה.

בהתאם תוכלו להחליט על סגנון העיצוב של המטבח, האם אתם מעוניינים במטבח פתוח או סגור, האם אתם מעדיפים שולחן מטבח או אי/דלפק במטבח האם להשתמש בוילונות מטבח או בתריסים לצורך הצללה של המטבח ביום ועוד. הרעיון הטוב ביותר הוא לבצע חלוקה לפי ציוד למטבחיםשקיים בד"כ: ארונות, שיש, כיור, ברזים למטבח ומקומות בהם עומדים המקרר, התנור, המדיח ושאר הציוד החשמלי. בצורה זו האפיון וההגדרה של הצרכים שלכם יהיו קלים יותר ולא תשכחו חלק זה או אחר של המטבח.

בחירת אנשי מקצוע או בניה עצמית?

בשלב זה תצטרכו לקבל שתי החלטות. הראשונה תהיה התקציב אותו אתם מייעדים לבניית המטבח השני ההחלטה באם אתם מעוניינים לבנות את המטבח בעצמכם או לשכור את שירותיהם של נגרים בעלי ניסיון שיבטיחו לכם את אותה תוצאה בה אתם מעוניינים. קחו בחשבון כי כאן לא מדובר על דפיקת מסמרים בקיר או הכנסת בורג, אלא על דברים מורכבים יותר, כמו למשל המרחק בין כל המרכיבים של משולש העבודה, תכנון נכון של משטח העבודה במטבח, בחירה של חומרים איכותיים, מדידה של מרחקים, פרזול, תכנון תאורה, חיבור לאינסטלציה ולחשמל והרשימה עוד ארוכה. מכאן, ניתן לקבוע כי הצעד החכם יהיה להיעזר בנגר בעלי ניסיון בבניית מטבחים.