מטבח הוא אחד האיזורים החשובים ביותר בבית ולכן חשוב מאוד להתאים אותו לצרכים האישיים. יש הבדל משמעותי בין מטבח של סטודנטים, רווקים, בני זוג צעירים ונשואים, משפחות או מבוגרים. כל קהל יעד מאפיין את המטבח בצורה שונה ומביא לידי ביטוי העדפות אחרות.
המטבח אמור לענות על צרכים פונקציונאליים ואסתטיים בעת ובעונה אחת, מבלי לפרוץ את מסגרת התקציב של הלקוח. אך כיצד מבצעים התאמה של המטבח ומהן הנקודות העיקריות בהן כדאי להתחשב?

סטודנטים: מטבח קטן ושימושי

עבור סטודנטים השוכרים דירה או גרים בבית ההורים, הדבר החשוב ביותר הוא מטבח קטן ושימושי. לרוב הסטודנטים אין כמות גדולים של סכו"ם, סירים, מחבתות ואביזרי בישול. סטודנטים משתמשים במטבח רק לטובת הכנת מנות בסיסיות. בנוסף, סטודנטים צעירים לא מארחים לעיתים קרובות והם זקוקים בעיקר לארונות נגישים שקל לנקות ולתחזק.

רווקים: דגש על ורסטיליות

בניגוד לסטודנטים המבלים את רוב הזמן מחוץ לבית, רווקים זקוקים למטבח ורסטילי המשמש לצרכים מגוונים. יש מקרים בהם רווקים מארחים חברים, בני משפחה או בני זוג פוטנציאליים ולכן הדגש שלהם הוא על מטבח יעיל. אפשר לעצב את המטבח בסגנון פתוח, לייצר מעבר בינו לבין הסלון וגם לצבוע אותו באופן העולה בקנה אחד עם שאר האלמנטים הדקורטיביים בבית.

בני זוג צעירים ונשואים: מתכוננים לעתיד

בני זוג שעושים את צעדיהם הראשונים בבית משלהם צריכים מטבח עם פוטנציאל. המטבח לא צריך להיות גדול או עשיר בכלים, אך הוא חייב להכיל מספיק נפח אחסון ומקום פנוי.
הרבה בני זוג צעירים מקבלים מתנות לבית ולמטבח מיד לאחר החתונה. המתנות הללו יכולות לחסוך המון הוצאות עבור בני הזוג, אולם כדאי להתאים עבורן את המטבח ובעיקר את הארונות, המדפים והשטחים הריקים. בנוסף, בני זוג צעירים חייבים לתכנן מטבח שיאפשר להם גידול נוח של תינוקות וילדים.

משפחות: בטיחות ויעילות

השימוש הנפוץ ביותר במטבח הביתי הוא בקרב משפחות. הורים לילדים מבלים במטבח שעות ארוכות, במהלך כל שעות היום וגם בימים פנויים. הילדים עצמם נכנסים למטבח לעיתים קרובות ויש להרחיק מהם חפצים חדים או מסוכנים. שמירה על בטיחות צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות של התאמת מטבח עבור משפחות, אולם היא לא אמורה לבוא על חשבון יעילות.
מטבח של משפחות נבנה לפי תקציב המוגדר מראש, על פי גודל החלל וגם על בסיס העדפות או צרכים מיוחדים של ההורים. מומלץ להשקיע מחשבה בתכנון המטבח וכך ליהנות ממנו לאורך זמן. התייעצות עם מעצבי פנים מומלצים ומומחים לתחום המטבחים בהחלט יכולה לעזור בנושא הזה.

מבוגרים: סגנון עיצוב מינימליסטי

התאמה של מטבח לקהל יעד מבוגר מבוססת על סגנון עיצוב מינימילסטי. קשישים, מבוגרים ובני גיל הזהב לא זקוקים למטבח גדול או יקר. הם יכולים להסתפק במטבח מצומצם, המתאים למגבלות הרפואיות ולסוג השימוש שלהם. יחד עם זאת, אין להקל ראש בהתאמת המטבח עבור מבוגרים ומאוד חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע כבר בשלבים הראשונים: יש להכיר את פתרונות הנגישות החדשים עבור מבוגרים, להתעניין לגבי כלים המתאימים לאוכלוסייה מבוגרת ולברר היטב האם התנאים במטבח מתאימים לצרכי הדיירים.