להתחיל לתכנן את מטבח החלומות זה עניין מרגש במיוחד, יש כל כך הרבה דברים לחשוב עליהם; איזה סגנון עיצובי יהיה למטבח? אלו חומרי גלם הכי יתאימו לצרכים הספציפיים שלי? אלו מוצרי חשמל יוסתרו מאחורי ארונות ואלו יוצגו לראווה? האם מתחשק לי אי באמצע המטבח או שמספיקים ארונות מסביב ושולחן אוכל? והכי חשוב, מה לבשל לארוחה הראשונה?
סביר להניח שאין עוד חדר בבית שמצריך עבודת תכנון מדוקדקת כמו המטבח; עיצוב פנים של ספות ורהיטי אומנות זה עניין של טעם מתחלף ואין בעיה לשחק עם הפן העיצובי, הוא לא משפיע על שום דבר אחר מסביבו, המטבח יוצא דופן מהבחינה הזאת מכיוון שלפן העיצובי נגיעה ישירה על בחירת כלי המטבח, כלי החשמל, אחסון וכיוצא בזה. ישנן בחירות עיצוביות שמשאירות המון מקום לשינוי בעתיד- מטבחי פרובנס, מטבחים כפריים ומטבחים אנגליים לצורך העניין הם מטבחים עם חשופים, גלויים ולכן תכנון מדוקדק של מיקום בר המים והמיקרו אינם נדרשים, במטבחים מודרניים בהם מוצרי המטבח מוסתרים מאחורי ארון מותאם אישית, להם נדרשות מידות ספציפיות כבר בשלב תכנון המידות.

תכנון תשתיות

השלב הראשון בתכנון כל מטבח הוא שלב תכנון התשתיות- כיור, מקרר, כיריים, מדיח, תשתית חשמל ונקודות חשמל במטבח (מוסתרות וגלויות). בשלב זה לומדים להכיר את האילוצים שיש במהלך התכנון ולכן חשוב להתחיל בתשתיות. במקרים של בית חדש מהקבלן שנקודות החשמל, הביוב והגז מותאמות אישית מראש, לרבות המטבחים ישנם אילוצים מקדימים. לאחר מיקום מדויק של כלי המטבח הדורשים תשתית, ניתן לתכנן את המשך המטבח בהתאם לכך.

מדידות ונתונים טבעיים

לפני שנכנסים לעובי הקורה של בחירות העיצוב חשוב לעשות מדידות ולראות כמה מתוך הרצוי ניתן להפוך למצוי. כבר בשלב המדידות אפשר לבדוק את מידת האפשריות של אי מטבח, כמה מוצרי חשמל חשופים יהיו, האם ניתן לבנות חדר מזווה בצמוד למטבח. כמו כן בשלב המדידות שימו לב לנתונים הטבעיים של המטבח; תכנון פינת האוכל רצוי שיהיה במקום מואר, לצד הכיריים מוטב שיהיה חלון גדול שיספק אוויר וימנע הצטברות אדים ושומנים על הארונות מסביב. מדידות מדויקות חוסכות המון זמן עוד בשלב הגדרת הרצונות והחזון האישי למטבח, בכל אופן כל איש מקצוע מטעם חברת עיצוב מטבחים יגיע בשלב הראשון למדוד.

מעצבי פנים מתרגמים את החזון למציאות

השלב העיצובי זה השלב האחרון בתכנון המטבח בו ניתן להכניס לתמונה מעצבי פנים, כמובן  שעדיף לשלב אותם כבר שלבי התכנון המוקדמים יותר. בדרך כלל חנות מקצועית לעיצוב מטבחים מועסקים מעצבי בית, הידע והניסיון שלהם שווים זהב ומונעים טעויות קריטיות ולכן מומלץ להיעזר בהם. מעצב פנים יכול גם להציג הדמיה ממוחשבת של המטבח עוד לפני הזמנת אריח רצפה בודד וכך נמנעות המון טעויות, פספוסים, חוסר דיוק כשמתחילים להזמין כלי חשמל, אריחים וכו.

רצפה, חלונות, חיפויים ומה שביניהם

לאחר מיקום נקודות החשמל, המים והגז המטבח מתחיל להתלבש בסגנון עיצובי והשלב הראשון הוא צביעת הקירות, מיותר לציין שצביעת הקירות מתבצעת לפני שבכלל מתקינים ארונות מטבח וכלי חשמל כדי לשמור על הכל אסתטי ככל האפשר, שנייה לאחר צביעת הקירות ממסגרים את החלונות. לאחר מכן מרצפים את המטבח בהתאם לתוכנית העיצוב, מטבחים רבים זנחו את הרצפה הלבנה לטובת פרקט או רצפה שחורה, רצפת משבצות- רצפות לא לבנות סופגות פחות לכלוך וכדאי לשקול אותן ברצינות.

ארונות או לא להיות

ארונות המטבח דורשים תכנון מוקדם גם מבחינה עיצובית וגם מבחינה פרקטית; באיזה גודל יהיו ארונות המטבח? אלו ארונות צריכים להיות בגובה נגיש לילדים ואלו אפשר להגביהה, כמה דלתות נשלפות / מסתובבות ואיפה למקם אותן? אלו כלי חשמל יוסתרו מאחורי ארון מטבח ואלו יהיו חשופים? בקיצור, ארונות הם חלק מהותי מהמטבח וזה לחלוטין הגיוני שבשלב זה תבלו את זמן רב בתכנון.

שלבים אחרונים בדרך למטבח החלומות

לאחר התקנת הארונות שמים שיש וחיפויים של קירות המטבח. חיפוי לקירות המטבח שומרים על הקירות מרטיבות, הידבקות של שומנים שמובילה לכתמים קשים להורדה ומגן על הקירות מנזקים נוספים שנגרמים מחום /קור גבוהה. בסוף, שהכל מוכן ומחכה רק לארוחה משפחתית טובה, נותר רק  להתקין את הכיריים, הכיור ולמקם את מוצרי החשמל, בשלב זה יש לקחת בחשבון שהמון עוד יתווסף- פריטים עיצוביים רבים במבטח נוספים לאורך הדרך והופכים לשימושיים כמו למשל – כלי מרשים לסכינים, מכשיר מים / סודה.
שילוב של חומרי גלם איכותיים, אנשי מקצוע עם מוניטין מקצועי ללא רבב וסטייל עיצובי שמתרגם את החזון למציאות יהפכו את המטבח לחדר הכי כייפי ויעיל בבית.