השקעה במטבח תקפה לשנים רבות והיא אמורה לחסוך את הצורך בהוצאות כספיות גדולות על רכישה, שיפוץ או עיצוב מחדש. רובנו רוכשים מטבח לקראת כניסה לבית מקבלן או במהלך שיפוץ דירה. אנו מתלבטים רבות לפני הרכישה ומבינים כי מדובר על הוצאה משמעותית עם השלכות בטווח הארוך. מצד שני, כדאי לדעת איך שומרים על המטבח הזה ובעיקר כיצד מונעים הצטברות של נזקים.

הדרך הטובה ביותר לשמור על המטבח כחדש היא להקפיד על הוראות היצרן. לכל חומר גלם יש הוראות אחרות התקפות לגביו: שמירה על עץ לדוגמא אינה דומה לשמירה על אלומיניום, מתכת או פלסטיק. כל חומר גלם דורש תחזוקה שונה הבאה לידי ביטוי בעיקר בניקיון. רצוי להתייעץ עם בעלי מקצוע מומלצים כבר בשלבים הראשונים של עיצוב המטבח, לקרוא היטב את ההוראות המצורפות ולפעול לפי ההמלצות.

חומרי ניקיון עבור המטבח

בעלי מטבחים המעוניינים לשמור עליהם כחדשים צריכים להשתמש בחומרי הניקיון המתאימים. מלבד התאמה בין חומרי הניקיון לבין אופי חומרי הגלם כפי שהוזכר, יש להקפיד גם על שימוש העולה בקנה אחד עם המראה והסגנון העיצוב. במטבח כפרי לדוגמא עדיף להשתמש בחומרי ניקוי עדינים המיועדים לעץ או למתכת חשופה. במטבחים בסגנון עיצוב  תעשייתי אפשר להשתמש בתכשירי ניקוי המבוססים על מרכיבים טבעיים. יש הרבה חומרי ניקיון למטבח ובין היתר הם מתייחסים אל הריצוף ואל הקירות. הניקיון של המטבח מתבצע לעיתים קרובות אולם הוא רגיש יותר בהשוואה לחדרים אחרים בבית.

לצד חומרי ניקוי, יש פעולות מקצועיות התורמות לחידוש של המטבח גם בלא הוצאה כספית גדולה. הוספת הצללה לחלון של המטבח לדוגמא מונעת חדירה של קרני שמש וחוסכת בלאי וקילופים על גבי ארונות עץ. ליטוש של רצפת פרקט יכול גם הוא לעזור, בעוד צביעה מחדש של קירות המטבח מרעננת לחלוטין את האופי שלו. כל אלו שומרים על מראה המטבח כחדש גם לאחר שנים של שימוש אינטנסיבי. מבחינת בעלי המטבחים, השאיפה העיקרית היא לשמור על המטבח מבלי לפגוע ביעילות ובנוחות.

טיפים ליישום מיידי

הרבה טיפים המיועדים לעזור בשמירה על המטבח כחדש ניתנים ליישום מיידי. ראשית, לא כדאי להשתמש בצמר פלדה או בתחליפים המיועדים לשיוף שכבות של לכלוך. מוצרים אלו גורמים לברק חד פעמי אולם מסירים שכבות חיוניות מהמשטחים. שנית, אין להשאיר מלח על משטחי נירוסטה ורצוי להימנע מפיזור חומרי הדברה על משטחי עץ. במטבחים בהם משטחי העבודה עשויים פורמייקה, חשוב לבצע את הניקיון עם מטליות לחות בלבד. רק במקרים של לכלוכים קשים אפשר לעבור אל מטליות טבולות בחומרי ניקיון עדינים לצורך הסרה או נטרול ריחות לא נעימים.

בכל הנוגע אל ניקיון של עץ, יש להימנע ממסירי כתמים או שימוש באלכוהול. את העץ מנקים רק בכיוון הסיבים ולא נגדם, תוך כדי שמירה על המראה הטבעי לתקופה ארוכה ככל האפשר. רצוי להקפיד על היגיינה בתוך המטבח ולהכניס אל המקרר שימורים או שיירי מזון. מזיקים וחרקים יכולים גם הם לפגוע במראה המטבח, בעיקר כאשר הם מתחפרים בתוך ארונות האחסון או במקומות לא נגישים. הקפדה על ניקיון של המטבח אחת לשבוע תעזור לשמור עליו ללא מאמץ.

אנחנו ביד מטבחים מזמינים אתכם ליהנות ממוצרים שלא דורשים תחזוקה מיוחדת: צרו קשר עם נציגינו והתקדמו לדור הבא של המטבחים. בנוסף, מטבח איכותי המיוצר מחומרי גלם משובחים שומר על מראה מרשים, חיוני ומבריק. הוא משדרג את ערך הנכס ותורם לאיכות החיים של הדיירים.