לרוב, מטבח הוא אחד החדרים בבית שיש בו יחסית מעט מקום וצורך בשינויים דרסטיים, משום שהפונקציות שלו ברורות – חלל המיועד לאחסון מזון וציוד בישול, חלל שמתאים לבישול והכנת מזון וחלל שמתאים לאכילה ולאירוח. כל התפקידים האלה אינם משתנים גם כאשר הדיירים מתחלפים, גדלים, משנים טעם וסגנון או שהתקציב שלהם מצטמצם. כלומר, לכל פונקציה אפשר למצוא פתרונות ורעיונות בכל תקציב שהוא, בכל סגנון ובכל רמת איכות של חומרים וביצוע. מובן מאליו שתקציב גדול יכול לשדרג מטבח משמעותית, אבל גם מי שתקציבו מוגבל יכול להגיע לתוצאות מצוינות בשדרוג מטבחו, בקלות ובאיכות לא מתפשרת, אם מתכננים נכון ואם מרשים ליצירתיות לדבר.

תכנון נכון תחילה

תכנון נכון של חלל המטבח הוא המפתח להצלחת השדרוג, בראש ובראשונה. שבו והכינו תכנית שבה ברור לכם מהו התקציב שעומד לרשותכם, מה במטבח חייב להתחלף, מה יכול להישאר כמו שהוא, מה יכול לקבל טאץ' מינימלי ומה סובל דיחוי. מרגע שתגדירו את סדר העדיפויות שלכם, לא רק תגדירו את מסגרת התקציב שלכם בתבונה, אלא גם תבנו את המטבח שלכם מחדש לפי אותה תכנית עבודה. לדוגמה, אם אינכם נוטים לארח במטבח עצמו, אין טעם לבזבז שטח וכסף על ריהוט אירוח בתוכו אלא להקדיש את החלל שלו לאחסון ולהכנת אוכל. אם השתנה אורח חייכם, הילדים גדלו, ואינכם נמצאים במטבח זמן רב כמו בעבר, ניתן למשל לוותר על החלפת מוצרי חשמל שעדיין עובדים היטב ולהשקיע יותר בשיפוץ הארונות ומשטחי העבודה שלרוב מתבלים מהר וכדאי להחליף. אופציה נוספת היא רק לצבוע את הארונות בחומר עמיד שיבטיח שמירה עליהם.

מגוון פתרונות מודרניים טובים לא פחות

מטבחי ההווה אינם מטבחי העבר. כלומר, לא בכל מטבח חייב להיות משטח עבודה עשוי משיש – קיימות חלופות זולות יותר מחומרים מודרניים טובים לא פחות, ואולי אף תגלו שיש להן יותר יתרונות משיש. כיום יש גם לא מעט פתרונות מודרניים חלופיים לכל פונקציה במטבח. כפתרונות אחסון, למשל, אתם יכולים לוותר על הוספת ארונות מסיביים שחסרים לכם כחלק מהנגרות המסורתית של המטבח, ולהוסיף ארונות ניידים זולים יותר מחומרים אחרים שמוצאים בחנויות ריהוט שונות, ולחסוך בעלות העבודה על החלפת כל ארונות המטבח. אם יש לכם שטח אחסון מצומצם ויש לכם צורך במכשירי חשמל רבים, יש היום בשוק היצע גדול של מכשירי חשמל קטנים יותר, או כאלה שיש בהם כמה פונקציות, כמו מעבד מזון שיש לו גם מערבל, ועוד.

מיחזור ושיפוץ

יש שלל חפצים שיכולים להחליף את תפקידם המקורי ובאמצעות מעט השקעה להפוך לכלי מטבח שימושי. למשל, סיר מטבח שאבד המכסה שלו ולאחר צביעה יהפוך לכלי קיבול לסכו"ם, או צנצנות שבמקום לזרוק, ניתן לאחסן בהן מזון יבש. העיקרון הוא יצירתיות ודמיון, והמחיר זול להפליא.