מטבח הוא חדר שאינו מחליף ייעוד ותפקיד כל החיים, אבל יש בו דגשים המשתנים עם הזמן ושלרוב, לא מקדישים להם תשומת לב. זה חבל, משום שזהו סוד העלויות של כל מטבח שרוכשים לבית. העיקרון הראשון שכדאי לשים לב אליו הוא מה אתם מחפשים במטבח שלכם באמת, להבין מהם הצרכים של המשפחה שלכם עם צפי של כמה שנים קדימה, ורק אז לחשוב על מה שאתם הייתם רוצים לראות במטבח. השילוב בין הצרכים והרצונות ייתן לכם מושג על מה שנחוץ באמת לעשות במטבח שלכם ולפי מסגרת התקציב תוכלו להתחיל לתכנן זאת בתבונה, בצורה חסכונית וביעילות.

מה עושים במטבח?

במטבח מאחסנים מזון, מכינים אותו, ולרוב גם צורכים אותו. אם אין לכם חלל גדול מספיק שישמש לשלוש הפונקציות האלה ותרו על אחת מהן, בדרך כלל על האירוח. חלק מאחסון המזון יכול להיעשות במחסן נפרד הצמוד למטבח, אבל יכול להיות גם רחוק ממנו (אם כי לא מחוץ לבית). כמו כן, אם אינכם בשלנים גדולים אין טעם לבנות מטבח עם משטחי עבודה גדולים ושפע מכשור חשמלי, משום שאין טעם להוציא כסף על מה שאתם יודעים שלא יקרה. לעומת זאת, אם ברור לכם שהבשלנות שלכם הולכת ומתפתחת, עשו רשימה של מה שאי אפשר בלעדיו, משום שבטווח הקצר אתם מתכוונים להגיע לשם ולהשתמש במטבח שלכם יותר מאשר בעבר.

רכישות הנובעות מסדר עדיפויות נכון

חובה לקנות מקרר, תנור, ארונות אחסון, כיורים ומשטח עבודה – זהו הבסיס של כל מטבח והשוני בין המטבחים נובע רק מאורח החיים השונה של כל משפחה. אם אתם צורכים מעט מאוד מזון ביתי, אינכם זקוקים לשטח אחסון גדול וכדאי לכם להשקיע בריהוט אירוח ופחות בארונות מטבח ומשטחי עבודה. אם אתם בשלנים גדולים השקיעו יותר באבזור נכון, פתרונות אחסון ומשטחי עבודה טובים וותרו על חלל אירוח גדול או מושקע. סדרי העדיפויות חייבים להיות ברורים לכם לפני הרכישה, משום שמהם נובעת רשימת הרכישות שלכם. אם אתם מבוגרים וילדיכם כבר אינם בבית, אולי אפשר לוותר על פתרונות אחסון רבים ולהשקיע דווקא באבזור מתקדם שגם יקל עליכם פיזית ככל שהזמן עובר.

המטבח הנחשק מול המטבח הנחוץ

במקרים רבים, מטבח הוא החדר שבו נמצאים הכי הרבה ולכן כדאי להשקיע בבסיס שלו בחומרים הטובים ביותר. זה חוסך לא רק עגמת נפש אלא גם שיפוצים חוזרים ונשנים. כלומר, בכל הקשור לתפקידים העיקריים שלו, למטבח טוב בסיסי נחוצה איכות מסוימת שאסור להתפשר עליה. לעומת זאת, אפשר להתגמש ולוותר על אבזור הייטק או עיצוב גדול מהחיים בשלב זה, ולבקש עיצוב טוב ויפה לא פחות, כזה שעושה פלאים בתקציב שעומד לרשותכם בימים אלה. מה שנחוץ לכם קודם למה שחושקים בו לטווח הארוך, וניתן לעשות זאת מבלי להתפשר.