או שמוטב לשאול – מה המטבח הכי מתאים לך? קיימת אמרה שטוענת, המטבח הוא ליבו הפועם של הבית ולכן כשמגיע הרגע שצריך לעצב מטבח לבית עולים סימני שאלה מכל הכיוונים- צבעים, מטבח פתוח/סגור, ארונות, אי, רצפה ועוד ועוד.

האמת, אין תשובה נכונה ושגוייה, אבל ישנן החלטות יותר נכונות עבורך ועבור משפחתך. בשנות האלפיים המטבח נהיה הסלון החדש- נוח, מזמין, וטעים. להלן כמה טיפים איך לתכנן מטבח שיתאים לך כמו מכסה לסיר.
יותר תכנונים, פחות טעויות לפני עשרים שנה מטבח היה תריסר ארונות עם מקום מדויק למקרר ותנור, וחדר צדדי שמשמש כמזווה, היום כל מטבח מעוצב לפי דרישות ספציפיות, עם חומרי עבודה יקרים ותכנון מוקדם. לכן ההמלצה החשובה ביותר בבואכם לבחור מטבח היא תכנון מוקדם מדויק, ניתן וכדאי להיעזר בשירותי הייעוץ בחנויות שלרוב מעסיקות מעצב שמגיע עד הבית ומלווה את תהליך ההרכבה והתכנון מ-א עד ת'. בשלב זה גם אפשר להתרשם מהבחירות דרך הדמיה ממוחשבת שמאפשרת ממש לראות את המטבח כפי שיצא בסוף.

מטבח כפרי

לכל מעצב ובכל מדינה ישנה פרשנות שונה למהות המטבח הכפרי; הצרפתים אומרים כפרי ומתכוונים להמון פרחים, האנגלים אומרים כפרי ומתייחסים לשימוש בעץ טבעי. אז מה זאת אומרת מטבח כפרי? האם הוא מתאים לדירה בעיר? מטבח כפרי זה מטבח עם מוטיב חזק של עץ- משויף, מחורץ או מוברש. זה מטבח שנבנה בידיים ולא על ידי מכונות לייצור המוני כמו מטבחי מתכת. כמובן שלא כל המטבח צריך להיות מעץ ולכן נדרשת עבודת עיצוב מתרימה לבניית מטבח כפרי חלומי. קורות עץ חשופות בתקרת המטבח הם אלמנט עיצובי שמוסיף נופך וגודל לחדר.

בבואכם לבחור את הרצפה (במידה ועץ זו לא אופציה) והקירות, בחרו בחירות עיצוביות שמשלימות ומחזקות את גוון העץ- אבן טבעית, מתכת גסה, רצפת אריחים, טפט רטרו, חיפוי אריחי קרמיקה- אלמנטים קלאסיים שמעניקים תחושת חלל כפרית של שלווה וזרימה. מטבח שמזמין אנשים להיכנס אליו, לגעת ולטעום עם שטחי תצוגה פתוחים (קערות, פרחים, סלסילות קש, פירות, כוסות עתיקות וכו').

מטבח אנגלי

בדומה למטבח הכפרי המטבח האנגלי הוא מטבח עץ. השימוש בחומר זה הוא לב המהות העיצובית וסביבו ניתן לשחק עם בחירות מודרניות יותר. השימוש בעץ מלא, צבוע או בגימור טבעי מייצר תחושה ביתית וחמימה והופך את המטבח למזמין. במטבח אנגלי יש דגש על גילופי עץ וחריטות מיוחדות שהופכות את הארונות לקלאסיים וייחודיים, אך מטבח אנגלי זו לא מונודרמה של עבודת עץ אלא תזמורת עיצובית של ממש המשלבת בה ידיות מתכת גסה, תצוגה חיצונית (סלסילות קש, פרחים, אהילים, סירים, פירות), קרמיקה קלאסית, תאורה בולטת ולא שקועה (גם לרוב ממתכת). מטבח אנגלי אמנם משדר מראה קלאסי, אך כיום ניתן לשלב בו פונקציות מודרניות ומכשירי חשמל מנירוסטה באופן שמשתלב נהדר עם העיצוב האנגלי.

מטבח אינטגרלי

הוא מטבח חדשני, נקי ואסתטי מבחינה עיצובית. במטבח זה הכלים, מיקרוגל, מדיח, כיור ואוכל מוטמעים בארונות מטבח (נפתחים בקלות- ארונות מסתובבים, נפתחים מטה / מעלה) והיתרון כפול; מבחינה עיצובית נשאר מקום מקסימלי לבישול, מראה לא עמוס אלא סגנון מינימליסטי, מבחינת התפעול- הניקיון והבישול במטבחים בסגנון זה הם קלילים ופשוטים. המטבח מתאים גם למשפחות עם ילדים שבאופן טבעי רואים הכל כמשחק ורוצים לגעת וללחוץ, כשהכלים מוסתרים תחת ארונות מטבח ניתן גם לנעול את חלקם ולשמור על בטיחות.

מטבח מודרני

המודרני דיבר והטון החלטי- לבן ומתכת, והם לא הולכים לשום מקום. כמובן שלא מדובר על סוגיה עיצובית טוטאלית וניתן להוסיף אפור, שחור, ירוק, אדום, אך אלו רק תוספות לגוון הכללי הנקי ששומר על המטבח בהיר ומשדר יעילות ואפקטיביות. במטבח המודרני לכל דבר יש מקום מדויק וארונות המטבח הם סגורים או שקופים, מטבח נוח מאוד שבו מיושמות מיטב האופציות החדשניות מבחינת אבזור חשמלי, ההשראה לקוחה ממטבחים תעשייתיים כפי שניתן לראות בכל מסעדה חדשנית שפותחת את קיר המטבח ומאפשרת הצצה פנימה לעבודת השפים.