מבטח הוא מתחם פונקציונאלי אבל גם אזור נוחות. ניתן לשלב בו פריטים שמאפשרים את העבודה בו ומקלים עליה עם אביזרים המנעימים את השהייה בו, במיוחד עבור מי שהמטבח מהווה עבורם גם פינת עבודה ואף מתחם אירוח.

כל זוג או כל משפחה מעצבים את המטבח לטעמם ולנוחותם. אין מתכון לעיצוב ואין מתכונת לעיצוב. עם זאת- יש כללים אחדים, אשר כל מי שמעצבים מטבחים ודאי פועלים על פיהם.

1. נכון ורצוי לתכנן את המטבח בקפידה. לקחת בחשבון שזה אחד המתחמים הפעילים והמרכזיים בבית. תכנון מושכל מצדיק ואף מחייב מעורבות של בעל מקצוע.

2. הקציבו תקציב לתכנון המטבח , לאבזורו ולעיצובו ובדקו עם אנשי מקצוע האם התקציב ריאלי. במידה שנדרשת הוספה, בדקו היכן ניתן להפחית ולצמצם.

3. הזמינו מטבח מיצרניות מקצועיות של מטבחים. בקשו לראות סוגים אחדים של מטבחים.

4. בקשו שמות של ממליצים ובררו אצלם מה מידת שביעות הרצון מהמטבח.

5. השקיעו ברכישת מוצרים איכותיים ועמידים, בעיקר כאלה שהשימוש בהם תכוף ומרובה.

6. בשל הצורך לפתוח ולסגור דלתות של ארונות ומגרות פעמים רבות, הקפידו בבחירת אביזרי פרזול איכותיים.

7. כאשר אתם בוחרים ריהוט מעץ למטבח, קחו בחשבון שהוא חשוף בו לחום, לקור, ללחות, לאדים, לעשן ועוד. אשר על כן בחרו בסוג עץ קשיח, עמיד ואיכותי. הזמינו את הריהוט מנגר מקצועי שמנוסה בייצור מטבחים ובהתקנתם.

8. שמרו ככל שניתן על מרחב המטבח פנוי, כדי לא להיתקל בו בפריטים שונים.

9. הנגישו לעצמכם את המקומות ואת הציוד שאתם משתמשים בהם לעתים קרובות. עצבו את המטבח כך שלא יידרש מכם להימתח על קצות האצבעות כדי להוריד כלים מגובה רב ומצד שני- לא יחייב אתכם לכרוע ברך זמן ממושך, כדי לשלוף כלים הנמצאים בעומק מגירה תחתונה.

10. על מנת לצמצם מפגעים כגון אדים- רכשו קולט אדים; על מנת להפחית צרימות וחריקות של צירים, הקפידו על מסילות איכותיות ועל בולמי טריקה לדלתות ולמגירות.

11. בחרו פרזול דקורטיבי אבל בעיקר איכותי.

12. בחרו ארונות עמוקים מספיק כדי שייתנו לכם פתרונות אחסון מיטביים.

13. שקלו חיפוי הרצפה בפרקט לנוחותכם.

14. הצבע הוא אלמנט חשוב מבחינה אסתטית בלבד. אין לו משמעות מבחינת האיכות ובכל זאת, על מנת לשוות למטבח חזות ואווירה נעימה, בחרו צבעים שמוצאים חן בעיניכם. איכות חיים נמדדת, בין השאר, בדברים קטנים.

15. לפני שאתם מזמינים מטבח שבו עם עצמכם ולאחר מכן עם מתכנון ומעצב על מנת להגדיר, לאפיין ולהבהיר צרכים ורצונות וכדי לתאם ציפיות. קחו בחשבון כי חלק מהמוצרים במטבח מתבלים עם הזמן וחלקם – מתכלים, בהדרגה, עם השימוש בהם. עם זאת, כאשר אתם בוחרים מוצרים המהווים את הליבה ואת העוגן של המטבח כגון: מקרר, תנור, כיריים – בחרו את מוצריהן של חברות מותגיות, בעלות מוניטין בתחום זה. במיוחד כאשר מדובר במתחם וילות למשפחות אשר השימוש במטבח שכיח יותר ודורש צריכת מוצרי חשמל איכותיים שיחזיקו מעמד לאורך זמן.

יצרני מטבחים רבים מתחרים על הכיס שלכם. משווקים נמרצים ישכנעו אתכם כי מטבחי החברה שהם מייצגים הם הטובים והאיכותיים ביותר. אין הכרח להאמין לכל אחד וכדי לצלוח מסע שכנוע נמרץ, כלומר לעמוד בפניו, חשוב להתוודע אל מידע מגוון בתחום המטבחים כדי שהבחירה שלכם תיסמך הן על ידע והן על ניסיון, כך שהבחירה שלכם בסוג המטבח הרצוי תהיה עניינית ומושכלת ובעיקר תאפשר לכם לשדרג את איכות החיים שלכם. לא פחות.