בעבר פונקציונאליות הייתה השיקול המרכזי בעיצוב פינות אוכל, זאת משום שברוב הבתים נעשה בהן שימוש יומיומי ובה בעת הן שכנו באזור שהיה יחסית מוסתר מעיניהם של אורחים ולפיכך לשוות להן מראה מעוצב ומרשים לא היה בראש סדר העדיפות ככל שהדבר נגע לעיצוב הבית. מצב עניינים זה השתנה בתכלית ככל שעלה קרנם של מטבחים פתוחים וגלויים לעיין.

הצבת שולחן האוכל לצד מטבח פתוח הופכת אותו חשוף לעין כל. מכיוון שמדובר בפריט ריהוט גדול אשר סביבו לפחות ארבע כיסאות (אם לא שישה ולעיתים שמונה) הכרחי לקחת בחשבון השפעה מרחיקת לכת על המראה והאווירה סביב. מהפך זה הניב סדרה של חידושים שעל כמה מהם נרחיב בפסקאות הבאות.

עץ הוא עדיין חומר הגלם המועדף

האתגר שביצירת עיצובים חדשים ומגוונים עשוי היה להביא עימו חידושים מרחיקי לכת בתחום חומרי הגלם המשמשים לייצור שולחנות אוכל והכיסאות המוצבים לצידם. בפועל חידושים שכאלה מבוששים לבוא, פינות אוכל מעץ עדיין שולטות בזירה ביד רמה.
אמנם, ניתן כיום למצוא פינות אוכל ממתכת, כאלה בהן לוח השולחן עשוי שיש ואפילו כאלה בהן נעשה שימוש בסוגים שונים של פלסטיק אולם עץ נותר ללא ספק חומר הגלם המועדף על רובנו המוחלט. ייתכן שמצב עניינים זה עוד צפוי להשתנות עם הזמן, לעת עתה נראה שהמהפכה שמחוללת בכל הנוגע לחומרי גלם בתחום רהיטים לבית פוסחת על ארונות המטבח, שולחנות האוכל והכיסאות שלצידם.

מגוון סגנונות עיצוב, מקלאסי ומהודר ועד מודרני, נקי ומעט מנוכר

פינות אוכל מעץ הן עדיין הנורמה אולם ככל שהדבר נוגע לעיצובן הרי שהמראה הסטנדרטי הרבוע פינה מקומו לשלל סגנונות הנובעים מן השאיפה ליצור מראה הקולע לטעם מסוים ושילוב עם רהיטים מעוצבים אחרים ברחבי הבית.

נראה כי ככל שהדבר נוגע לעיצוב פינות אוכל מעץ הרי שניתנה יד חופשית לעוסקים במלאכה והם אינם מהססים לעשות שימוש בשילובים בין סוגי עץ שונים, לבחור צבעים בלתי שגרתיים, להשתמש בעץ גס וכמעט לא מעובד, לנסות עיצובי רטרו מהודרים לצד עיצובים עתידניים בהם שולטים קווים נקיים ומינימאליסטים.
אפילו הצורה המלבנית שהיא כמעט מובנת מאליה ככל שמדובר בשולחנות האוכל כבר מזמן אינה האפשרות היחידה וניתן למצוא עגולים, אליפטיים, רבועים ואפילו כאלה בעלי צורות אמורפיות.

פינה שעליה לשרת את בני המשפחה אך בה בעת להתאים גם לאירוח

ממש כמו רהיטים לסלון גם לפינות אוכל תפקיד כפול, הן משמשות דרך קבע את בני המשפחה היושבים יחד לארוחות ובמקביל הן משמשות לאירוח, אם כאשר אנו מזמינים אורחים לארוחה חגיגית או סתם שכן שנכנס ויושב עימנו לכוס קפה.
תפקיד כפול זה מהווה אתגר למעצבי רהיטים שכן הוא דורש שילוב בין פונקציונאליות מרבית ומראה מסוגנן.