מטרת כתבה זו ,לשים קץ לבלבול השכיח בקרב רב הלקוחות שאינם עוסקים במקצועות ייצור ארונות מטבח וריהוט בכלל. מילון מושגים זה יאפשר לנגר וגם ללקוח לדבר באותה שפה, ולמנוע כאבי ראש מיותרים.

רהיטים עשויים מחומרי גלם שונים ,כמו: עץ, אלומיניום, בד, זכוכית, מתכת ועוד. בכתבה זו נתייחס לריהוט כמו ארונות מטבח/ אמבט שחומרי הגלם העיקריים בהם הוא עץ.

א. לוחות

סנדביץ [לביד]- הסנדביץ הוא דפי עץ גושני המחוברים זה על גבי זה כאשר כיווני הסיבים מנוגדים שתי וערב. עד 8 מ"מ נקרא דיקט . מעל 8 מ"מ נקרא סנדביץ ומיועד לגוף הארונות

סוגי הסנדביץ הקיימים:

1. לביד טווין המכונה "קומבי" – השכבות הפנמיות עשויות מעץ הצפצפה והשכבות החיצונית מאוקומה [עץ גבון]. לוחות אלו בסיסיים ונפוצים ביותר מבין עצי הסנדביץ.

2. אוקומה [עץ גבון] – לבידים אלו מיוצרים מעץ הגבון. דפי עץ זה אדומים ולכן לוחות אלו נקראים סנדביץ אדום. לוח זה נחשב לאיכותי אך יש לדעת שקיימים לבידים אדומים גם באיכות . נמוכה.

3. בירץ [ עץ ליבנה] – לביד זה נחשב לאיכותי מאוד. מראהו בהיר [צהבהב-לבן] עשוי מעץ הליבנה ועובי דפיו דקים במיוחד, דבר המקנה ללוח חוזק ועמידות גבוהה ללחות וחום ביחס ללבידים אחרים.

הקנט של לביד זה יפה יותר משל שאר הלבידים ולכן מייעדים אותו לפרטי ריהוט שהקנט שלהם חשוף. מחיר לבד זה גבוה יותר.

4. צפצפה – לבידים אלו מאופיינים במעט דפים עבים, החומר רך וקל יחסית. לביד זה גמיש ומיוצר

בטכנולוגיה המאפשרת את כיפופו. לביד זה מיועד לבניית ריהוט ואלמנטים מעוגלים.ניתן לכופף לביד

זה או לאורכו או לרוחבו ולא גם וגם.

סיבית [שבבית] – הסיבית עשויה מנפולת שבבים בעט ייצור הלבידים. השבבים נגרסים ונכבשים עם דבקים.שתי השכבות החיצוניות של הסיבית עשויה משבבים דקים כדי לקבל פנים חלקות לאפשר עליהם הדבקה של מלמין[ראה ערך]הדומה במראהו לציפוי פורמייקה[ראה ערך] היקר יותר.

לוחות הסיבית אינם עמידים ללחות ורטיבות ולכן אינם מומלצים באזורים אלו. רצוי גם לא לפרק לוחות אלו ולהרכיבם מחדש משום שהברגת ברגים בלוח זה שוחקת אותו.

מ.ד.פ [M.D.F] – הינו חומר נגרות מלאכותי , מיוצר מתערובת דקיקה ביותר כמו אבק שיוף או מסביי תאית הנותרים לאחר ניסור גזע עץ,ובשילוב של דבקים הכבושים בלחץ גבוה ובטמפרטורה גבוהה.

קיימים עוד סוגי M.D.F ה- H.D.F – הדומה בייצור למ.ד.פ אך בלחץ וחום גבוהים יותר ומחירו גבוה בהתאם . כמוהו גם המ.ד.פ הירוק , כמו הגבס הירוק עמיד יותר בתנאי לחות.

בכל זאת המ.ד.פ סופח מים ויכול להתנפח בניגוד לעץ הטבעי.

המ.ד.פ מיועד לייצור רהיטי פנים ומשמש לחזיתות, מגרות דלתות ומערכות ישיבה. המ.ד.פ אינו משנה צורה עם הזמן כמו העץ הטבעי ומחירו זול יותר. אחידותו המוחלטת מאפשרת לייצר ממנו כמעט כל צורה כולל דגמי דלתות המיוצרים מעץ מלא וארונות יעודיים לאחסון ציוד למטבחים. את המ.ד.פ ניתן לצפות בכל הציפויים הקיימים כמו פורמייקה,פורנית, פורניר, פולימרים [ראה ערך] וחומרים אקריליים למיניהם המיועדים לבניית ריהוט גן מעץ.

הודות לשטח הפנים החלק והדחוס שלו ,מהווה גם בסיס מצוין לצביעת שלייפלק בצבעי האפוקסי.

לוחות המ.ד.פ משמשים גם ליצירת דלתות המעוגלות בצדדים ומצופות פורמייקה בשיטת הפוסטפורמינג.

פנל – הפנל מורכב מ-3 שכבות : לוחות צרים המוצמדים אחד לשני ושתי פלטות עץ תוחמות אותם משני צדדים. לוח הפנל מתאפיין בחוזק ובהתנגדות לכיפוף ולכן הוא משמש בעיקר ליצור דלתות לארונות.

מזונית – לוח המורכב מתערובת של שבבי עץ דחוסים בלחץ גבוה , [פחות מהמ.ד.פ] בעובי של כ-4 מ"מ הלוח מגיע או חשוף[מזונית חומה] או בציפוי מלמין בצידו האחד.במבחר צבעי פורמייקה תואמים.המזונית משמשת כחלק אחורי של ארונות,או תחתיות למיטות.

מאת שרה לביא

מעצבת פנים