בית נעים ומזמין מורכב מאינספור פרטים קטנים שמשפיעים באופן קריטי על התפיסה שלכם את המרחב, וגם על התחושה הכללית השוררת בבית כולו. אחד הפריטים החשובים ביותר במכלול זה, אף על פי שלא תמיד מוענקת לו תשומת הלב הנדרשת, הוא נושא האור. על מנת ליצור את התחושה הרצויה בכל חלק בבית, יש להקפיד על תכנון אור נכון, ובכל חלק בבית יש דרישות שונות. מה נדרש על מנת ליצור את התחושה הטובה ביותר במטבח?

הדרישות הבסיסיות של חדר מטבח

על מנת ליהנות מכל האפשרויות שיכול להציע חדר מטבח מואר היטב, יש להבין קודם כל מה הן הפונקציות של החדר הזה, כיוון שבכל בית הנתון הזה שונה במקצת. תאורה נכונה נבחרת על פי הפעולות שתמיד נעשות בחלל זה: האם רק מבשלים בו? האם מעוניינים גם לאכול מסביב לאי השיש, או אולי אפילו לחגוג אירועים מיוחדים בהשתתפות חברים ובני משפחה? עבור כל פונקציה יש לקבוע את פתרונות התאורה המתאימים.

כיצד יוצרים תאורה אופטימלית?

לאורך השנים הונהגו קונספטים שונים לגבי השגת התאורה האופטימלית במטבח. לאורך שנים רבות הותקנו מנורות פלורסנט שיצרו אור מאוד חד ובהיר, שמצד אחד טוב מאוד להכנת האוכל, משום שהוא מאיר באופן שווה ומאוזן, אך מדובר באור "קר" שאינו יוצר תחושת ביתיות, ובמהלך השנים גם התעוררו ספקות לגבי הבטיחות שלו. כיום ההעדפה היא מנורות לד חסכוניות שמאפשרות לשרת לאורך זמן רב, וגם יוצרות אור חם יותר. בנוסף לבחירת המנורות, ניתן לבחור גופי תאורה שונים שישפיעו באופן משמעותי על פיזור האור ועל הדרך שבה דברים שונים נראים תחת אור זה. לאור כל זה (תרתי משמע), יש לבחור אמצעי תאורה באופן התואם ביותר את הדרישות ואת הצרכים הייחודיים של הבית.

דקויות נוספות ליצירת האווירה הדרושה במטבח

כאמור, בחירה בסוגי המנורות ובגופי התאורה היא שלב מרכזי – אלה האלמנטים החשובים ביותר בעולם התאורה – אך הבחירה הזו אינה השיקול היחידי בעת תכנון התאורה במטבח. גם מיקום נכון של אמצעי התאורה מהווה חלק חשוב ביותר בקבלת האפקט הרצוי מהאור במטבח שלכם. כך, באמצעות מיקום מספר מנורות במרכז המטבח ניתן להשיג אפקט ביתי, אך כזה שלא תמיד יתאים לשעות הערב. כמו כן, יש לקחת בחשבון את האור הטבעי שבאופן אידיאלי משמש לכל אורך היום, עד שהשמש שוקעת. לפיכך, ניתן לבחור גם במספר פתרונות תאורה בו-זמנית, על מנת לקבל את המכלול המלא ביותר שעונה על כל הדרישות בכל עת, לרבות האפשרות לארח במטבח עצמו – אופציה פופולאריות בתקופתנו מאחר ובשנים האחרונות המטבח הפך ללב הפועם של הבית.