תכנון המטבח המושלם הוא החלום של כולנו, אך לא תמיד השטח שעומד לרשותנו מאפשר לנו להגשים את כל החלומות. כיצד ניתן לתכנן את המטבח בהתאם לשטח מבחינה פונקציונלית ועיצובית כאחד? על מה ניתן לוותר כאשר אין מקום? ובכלל – איך מנצלים את החלל הכי נכון?

בחיים כמו בחיים, לא פעם עיצוב חלל המטבח, מעמיד אותנו בפני אתגרים. מצד אחד, היינו רוצים ששטח המטבח יראה בדיוק כמו תמונה לכתבה במגזין עיצובי, מהצד השני, לא תמיד רצון זה משקף את המציאות, בה אנו נאלצים להתמודד עם סוגים שונים של חללים ובעיות בתכנון. כיצד ניתן ליצור את השילוב המושלם בין מטבח שעונה על כל הצרכים שלנו לבין מטבח שמתאים לתנאי השטח שבו הוא ממוקם? הנה כמה טיפים מועילים.

הפתרון הראשון והפשוט ביותר – שימוש בעזרה מקצועית

לא לכולם יש את האמצעים לכך, אך אם זה נמצא במסגרת התקציב, מומלץ לפנות לעזרה מקצועית מטעם מעצב פנים. מעצבי פנים בעלי ניסיון רב בהתאמת העיצוב למגבלות החלל והם יכולים להציע לכם פתרונות מתקדמים לשימוש נכון בשטח שעומד לרשותכם. הידע והניסיון שעומדים לרשותם מאפשרים לעצב את המטבח בחוכמה ולהפוך אותו לכמה שיותר פונקציונלי עבור בני המשפחה. תתפלאו לגלות שגם עם מגבלות תקציב או מגבלות של חלל, ניתן להגיע לתוצאות מדהימות ולזכות במטבח מעוצב. ישנן אף חברות לעיצוב מטבחים אשר מספקות שירות של מעצב עד הבית ללא התחייבות וללא תשלום, וכך מבעוד מועד ולפני הזמנת במטבח, תוכלו לתכנן את המטבח בדרך שתתאים לחלל על הצד הטוב ביותר.

בעזרת הדמיה ממוחשבת ניתן להימנע מהפתעות מיותרות

למרות שיש לנו חזון עיצובי שלא מוטל בספק, לפעמים מראית העין יכולה להטעות. אנו יכולים לחשוב שאנו מנצלים את החלל היטב, כשלמעשה אין זה ממש נכון. במקרים אלו הדמיה ממוחשבת מטעם חברה מקצועית יכולה להוות פתרון איכותי. בעזרת ההדמיה תוכלו לראות את התמונה הגדולה באופן מציאותי, לראות האם התכנון של המטבח מתאים לשטח עליו הוא ניצב, האם יש דרך טובה יותר לנצל את החלל ובכלל, האם אתם אוהבים את העיצוב הסופי. כמו כן, בעזרת הדמיה ניתן לגלות פינות אשר לא הקדשתם להן מחשבה ולעשות בהן שימוש טוב יותר, כבר בשלב הראשוני.

ארונות נמוכים, ארונות גבוהים או שילוב של שני המינים?

מטבח הוא חלל אשר דורש שטח אחסון רב. עם זאת, לא פעם עומס בשטחי אחסון יכול להיראות לא טוב מבחינה ויזואלית, במיוחד כאשר מדובר במטבח קטן. לכן עומדות לרשותכם כמה וכמה אפשרויות, האחת היא לוותר על הארונות הגבוהים ולעשות שימוש בארונות נמוכים תחת משטחי העבודה בשילוב עם מדפים פתוחים, אפשרות זו טובה במיוחד במטבחים בהם יש נישה נפרדת למקרר. האפשרות השנייה היא להקצות קיר אחד לארונות, שיכלול שטח אחסון נרחב וכן גם מקום למקרר ולתנור, אפשרות זו מתאימה במיוחד לחללים קטנים יותר. בכל מקרה שטח האחסון צריך להיות תואם לכמות הציוד שלכם.

אי, פינת אוכל או דלפק – מה עדיף?

כיום אחד הטרנדים הכי לוהטים בעולם המטבחים הוא אי במרכזו של המטבח. אולם ישנם קריטריונים בהם שטח המטבח צריך לעמוד על מנת שיהיה אפשר להציב אי במרכזו, אחד מהם הוא מרחב. אין טעם להעמיד אי מרכזי, אם הדבר פוגע בנוחות ובמעבר החופשי בשטח המטבח. כאשר החלל קטן, ניתן לבחור בדלפק אשר ישמש גם כמשטח עבודה נוסף, אך מצדו השני, יקצה גם מקום לישיבה. במטבח גדול, הרי שאין מניעה להציב אי במרכזו של המטבח ואף ליהנות גם מפינת אוכל גדולה. הבעיה מתחילה, כאשר שטח המטבח קטן יותר. או אז אפשר לשלב בין האלמנטים השונים לכדי יצירת פתרון כולל אשר מצד אחד עונה על הצרכים שלכם במטבח ומצד שני יוצר מראה מעוצב בהתאם להעדפות שלכם. כך ניתן לתכנן מבעוד מועד שהדלפק יהיה גם שטח עבודה נוסף וגם מקום בו ניתן לשבת ולאכול במשותף, אלמנט אחד שכולל את שלושת השימושים גם יחד.

הרצוי לעומת המצוי

על שטח המטבח לענות על הצרכים ולהיות פונקציונלי במיוחד. לשם כך יש צורך בתכנון מקדים של שטחי האחסון הנבחרים. כאשר מתכננים מגירות למשל, יש לקחת בחשבון ששטח המגירה יהיה קטן יותר מבפנים בעקבות השימוש במוצרי פרזול, כך שאם המגירות יהיו קטנות יותר מ – 50 ס"מ מינימום, מומלץ לשקול לוותר על כמה מהן, אולי יהיו פחות מגירות אך כל מגירה תכלול שטח אחסון גדול יותר. אם אתם מתלבטים קחו בחשבון כי ריבוי המגירות יעלה את המחיר הסופי ובבד בבד אם הן קטנות, הן בלאו הכי לא יהיו שימושיות במידה שהיינו רוצים. כמו כן חשוב לשים לב ששטחי העבודה נותנים גם כן את המענה לו אנו זקוקים ובמידה והם אינם גדולים מספיק, אפשר לבחון אם יש אלמנטים עליהם ניתן לוותר בעיצוב הכללי.

ולסיכום – בעזרת תכנון נכון ניתן להתגבר על כל מכשול

מטבחים שונים מתוכננים בצורה שונה ולכל מטבח יש אלמנטים הדורשים מענה כבר בשלב התכנון ההתחלתי. כך למשל אם ישנם עמודים או קורות במרכז המטבח או בחלקיו השונים, ניתן לחשוב כיצד לנצל אותם תוך שילובם בתכנון הסופי. בעזרת תכנון נכון ופתרונות פרזול ואחסון מתקדמים אפשר לנצל טוב יותר חללים אשר בדרך כלל אינם נמצאים בשימוש ואף להפוך אותם לפרקטיים במיוחד. לכן, חשוב לקחת כל פינה בחשבון ולראות את התמונה הכוללת של כלל חלקי המטבח, לוודא שחלוקת החלל מתבצעת נכון ולפעמים להגיע לפשרות ולוותר על כמה מהחלומות, כדי להשיג מטבח שמנצל טוב יותר את החלל.